Zachodniopomorskie, 75-563 Koszalin, ul. Karłowicza 16A

Co robić w razie awarii na drodze?

Co robić w razie awarii na drodze?

Usterka w czasie jazdy samochodem może przydarzyć się niemal w każdej chwili i trudno się przed nią uchronić. Ryzyko jej wystąpienia znacząco ograniczają regularne badania pojazdu, jednak nie gwarantują pełnej sprawności samochodu. Co zrobić w sytuacji, gdy znajdujemy się na drodze, a pojazd odmawia posłuszeństwa? Dostosować musimy się do warunków panujących na drodze, ale i do przepisów drogowych.

Oznaczanie uszkodzonego pojazdu

Jeśli w czasie jazdy, nasz samochód okaże się uszkodzony, to pierwsze co musimy zrobić, to zatrzymać się w bezpiecznym miejscu. Nie zawsze mamy czas ani tym bardziej możliwości, aby udać się na parking, dlatego najlepiej spróbować zaparkować na poboczu. W bardziej skomplikowanych sytuacjach dopuszczalne jest zatrzymanie się na drodze, należy jednak zrobić to przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Koniecznie pamiętajmy o włączeniu świateł awaryjnych. Ten krok pozwala nam poinformować innych uczestników ruchu drogowego, że nasz pojazd uległ uszkodzeniu. Jest to tym bardziej pomocne, gdy do uszkodzenia doszło w nocy, kiedy widoczność na drodze jest ograniczona. Przydatna okaże się także kamizelka odblaskowa. W Polsce nie ma prawnego obowiązku jej posiadania, jednak w wielu państwach europejskich, panuje taki odgórny przykaz. Niemniej, warto się w nią wyposażyć, aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo. Odblaski zwiększają naszą widoczność nawet o ponad 100 metrów.

Ustawianie trójkąta ostrzegawczego

Trójkąt ostrzegawczy służy do oznaczania miejsca wypadku bądź nagłego postoju w wyniku uszkodzenia auta. Posiadać powinien je każdy kierowca, a jego brak skutkuje mandatem w wysokości nawet 200 złotych. Najważniejsza kwestia to miejsce jego ustawienia, które regulują przepisy drogowe. Zgodnie z kodeksem drogowym trójkąt ostrzegawczy na autostradzie musi zostać ustawiony w odległości 100 metrów od pojazdu. Ta odległość uwzględnia bowiem wysoką prędkość nadjeżdżających aut (na autostradzie panuje wyższa dozwolona prędkość jazdy). W przypadku, gdy do uszkodzenia auta doszło poza terenem zabudowanym, trójkąt ostrzegawczy należy ustawić w odległości 30-50 metrów. W terenie zabudowanym trójkąt ustawiamy zaś zaledwie kilka metrów od pojazdu bądź ewentualnie na samym pojeździe. Co więcej, w każdej sytuacji położyć możemy go na drodze lub na poboczu.

Kiedy już zapewnimy bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego, musimy zadzwonić po pomoc drogową. Najprawdopodobniej, nasz pojazd zostanie odholowany.

Dodaj komentarz