Zachodniopomorskie, 75-563 Koszalin, ul. Karłowicza 16A

Co zrobić gdy złapiemy gumę?

Co zrobić gdy złapiemy gumę?

Przebicie opony to jedna z najczęstszych usterek, z jaką zmagają się kierowcy. Złapanie przysłowiowej gumy może zdarzyć się każdemu, niezależnie od umiejętności czy rodzaju pojazdu. Szczególnie kłopotliwe jest w centrum miasta, kiedy to opona powinna zostać jak najszybciej wymieniona. Musimy przy tym pamiętać, że z uszkodzoną oponą nie pokonamy więcej niż kilkaset metrów. Co dokładnie musimy zrobić w sytuacji, gdy złapiemy gumę? Poniżej przydatne wskazówki.

Bezpieczeństwo to podstawa

Jazda z przebitą oponą jest niebezpieczna zarówno dla kierowcy, jego pasażerów, jak również innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli więc podejrzewamy, że złapaliśmy gumę, to powinniśmy jak najszybciej się zatrzymać. Oczywiście, nie możemy tego zrobić w każdym miejscu, np. na środku drogi, dlatego konieczne jest poszukanie bezpiecznego miejsca. Warto przy tym wiedzieć, że przebita opona wiąże się z charakterystycznymi objawami, do których zalicza się ściąganie pojazdu na jedną stronę oraz znacznie pogorszony komfort jazdy. Nieco groźniejsze jest przebicie przedniej opony. W tym przypadku manewr zatrzymania się powinien nastąpić stopniowo, zaczynając od zmniejszenia prędkości.

Zmiana opony

Kierowcy, którzy wożą w aucie koło i zestaw kluczy, ze zmianą opony poradzą sobie znacznie sprawniej. Przydatny będzie jednocześnie podnośnik, rękawiczki, a nawet pompka. Ten ostatni element przyda się kiedy okaże się, że zapasowe koło ma za mało powietrza, aby możliwe było pokonanie na nim najbliższych kilometrów. Rozróżnić musimy koło zapasowe od dojazdowego. To pierwsze jest większych rozmiarów, a jego założenie sprawia, że możemy kontynuować dalej jazdę bez konieczności wizyty w wulkanizacji. Koło dojazdowe jest już znacznie mniejsze i zdecydowanie nie nadaje się do przejechania dłuższej trasy. Z założenia ma pozwolić dojazd do wulkanizacji. Nie musimy tego jednak robić. Wystarczy skorzystać z usług mobilnej wulkanizacji. To najlepsze rozwiązanie także w sytuacji, gdy nie posiadamy zapasowego koła. Jeden telefon sprawi, że nasz problem zostanie rozwiązany w możliwe jak najkrótszym czasie. To jednocześnie świetne wyjście dla osób, które po prostu nie wiedzą jak należy zmienić oponę bądź nie mają przy sobie potrzebnego sprzętu do wykonania tej czynności.

Uszkodzona opona skutecznie uniemożliwia dalszą jazdę. Pamiętajmy jednak, aby nie zatrzymywać się od razu w dowolnym miejscu. Postaramy się hamować stopniowo i zatrzymać auto na poboczu. Dopiero wtedy możemy zadzwonić po pomoc drogową.

 

Dodaj komentarz