Zachodniopomorskie, 75-563 Koszalin, ul. Karłowicza 16A

5 najczęstszych awarii samochodów osobowych

5 najczęstszych awarii samochodów osobowych

Awarie auta z pewnością znajdują się na liście sytuacji, które potrafią wyprowadzić kierowców z równowagi. Można spróbować im zapobiec poprzez regularne przeglądy techniczne samochodu i wymianę części eksploatacyjnych zgodnie ze wskazówkami producenta. Niestety, nawet jeśli robimy wszystko, co w naszej mocy, aby utrzymać pełną sprawność naszego auta, może wystąpić usterka, która zakłóci jego poprawne działanie. Jakie są najczęstsze awarie samochodów i czy jesteśmy w stanie im jakość zapobiec? Niezależnie od powstałego problemu należy zawsze rozpatrzyć skorzystanie z usług holowania i pomocy drogowej.

Awaria opony

Niestety, awarie opon powstają niezależnie od nas, a najbardziej popularna z nich to jej przebicie. Rozbite szkło czy też rozrzucone ostre przedmioty na drodze mogą sprawić, że w oponie powstanie dziura, co skutecznie uniemożliwi nam dalszą jazdę. Mimo że nie da się zapobiec tej sytuacji, to warto być na nią przygotowanym. Wystarczy przecież wożenia zapasowego koła. Musimy jednak pamiętać o jego regularnej kontroli, podczas której powinniśmy sprawdzać poziom ciśnienia. Poza zapasowym kołem, do bagażnika możemy schować klucz do kół i podnośnik, dzięki którym szybko i bezproblemowo zmienimy oponę.

Awaria sprzęgła

Sprzęgło to element pojazdu, który jest intensywnie eksploatowany, zwłaszcza podczas jazdy po mieście. Jego poprawne działanie umożliwia zmianę biegów także zadanie, które przed nim stoi, jest niełatwe. Dobrej jakości sprzęgło powinno wytrzymać dziesiątki tysięcy kilometrów. Częste manewry, ruszanie, jazda na tzw. półsprzęgle, itd. sprawiają jednak, że znacznie szybciej ulega zużyciu, dlatego dobrze jest systematycznie sprawdzać jego stan, najlepiej robić to przynajmniej raz na pół roku. Awaria sprzęgła wiąże się z koniecznością wizyty w warsztacie samochodowym.

Awaria hamulców

Wszelkie uszkodzenia hamulców w jadącym pojeździe to poważne zagrożenie dla kierowców, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Duży ubytek płynu hamulcowego może świadczyć o wyciekach, dlatego obowiązkowo musimy sprawdzać jego stan. Płyn hamulcowy bywa podatny na zagotowanie, co jest szczególnie niebezpieczne. Wówczas należy natychmiastowo się zatrzymać, hamując silnikiem. Ponadto zdarza się, że powodem awarii hamulców są zużyte klocki hamulcowe wypadające z zacisków, szczególnie podczas jazdy po nierównej nawierzchni.

Awarie silnika

To najszersza kategoria awarii. Budowa silnika jest niezwykle skomplikowana, dlatego gdy przestaje prawidłowo pracować, trudno od razu stwierdzić, co mogło ulec uszkodzeniu. Wśród popularnych usterek tego typu wymienia się najczęściej zerwania paska rozrządy, awarię turbiny bądź zatarcie. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma sprawdzanie poziomu oleju silnikowego.

Awarie układu elektrycznego

Zdaniem niektórych kierowców im więcej elektryki w aucie, tym gorzej. Awarie układu elektrycznego należą bowiem do najdroższych w kwestii naprawy. Najczęstsza przyczyna usterki tego układu to przepalenie bezpiecznika lub spięcie w instalacji. Zdarza się również, że dochodzi do rozładowania przeciążonego akumulatora.

Jak radzić sobie z usterką w aucie?

Nie ma innej rady, niż wizyta w profesjonalnym warsztacie samochodowym. O ile, oponę możemy zmienić sami, o tyle nie poradzimy już sobie z poważniejszymi usterkami silnika czy hamulców. Pamiętać należy także o regularnych przeglądach technicznych, dzięki którym nasz pojazd dłużej będzie sprawny i unikniemy dodatkowych kosztów poniesionych na późniejsze, ewentualne naprawy.

Dodaj komentarz