Zachodniopomorskie, 75-563 Koszalin, ul. Karłowicza 16A

Jak zachować się podczas kontroli drogowej?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej?

Kontrole drogowe zdarzają się sporadycznie, jednak większość kierowców z pewnością przeszła je przynajmniej kilkukrotnie. Pierwsza taka sytuacja może być dla nas zaskakująca, zwłaszcza że nie każdy wie, jak się wówczas należy zachować. Prawo drogowe jasno określa jak kierowca powinien postępować podczas kontroli. Sprawdźmy więc, co musimy wiedzieć na ten temat, aby w przyszłości nie popełnić błędu.

Gdzie zatrzymać pojazd na czas kontroli?

Zatrzymanie pojazdu przez policję nie zawsze oznacza, że popełniliśmy wykroczenie drogowe. Niekiedy na drogach przeprowadzane są rutynowe kontrole, zwłaszcza w okresach świątecznych i wakacyjnych ich ilość zostaje zwiększona. Możemy zostać wówczas poproszeni o zjechanie na pobocze. Policjanci nierzadko przeprowadzają badanie trzeźwości kierowców, więc być może będziemy musieli skorzystać z alkomatu. Zanim to jednak nastąpi warto wiedzieć, że samochód jesteśmy zobligowani zatrzymać w miejscu, gdzie nie utrudni to ruchu drogowego i jednocześnie nie zagraża bezpieczeństwu żadnego z jego uczestników. W praktyce oznacza to, że powinniśmy zjechać na pobocze. Nie obowiązuje nas wówczas zakaz zatrzymywania się, o ile spełnimy powyższe warunki. Zdarza się, że policjanci wydają polecenie jazdy za pojazdem policyjny.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej?

Przepisy prawne jasno określają zachowanie kierowcy podczas kontroli. Pierwsze co musimy zrobić to zatrzymać pojazd. Co ważne, nie możemy z niego wysiadać, chyba że policjant kontrolujący pojazd stwierdzi inaczej. Podczas trwania kontroli musimy cały czas trzymać ręce na kierownicy, a na polecenie kontrolującego, wyłączamy silnik i światła awaryjne. W większości przypadków radiowóz zatrzyma się tuż za naszym pojazdem. Jeżeli mamy wątpliwości co do autentyczności funkcjonariusza, który nas zatrzymał, a takowe zachodzą najczęściej w sytuacji, gdy policjanci są nieumundurowani, możemy poprosić o okazanie legitymacji służbowej. W rzeczywistości kontrolujący pojazd ma obowiązek podania swoich danych osobowych oraz stopnia, a także poinformować nas o przyczynie zatrzymania. Jednocześnie ma on prawo do sprawdzenia dokumentów kierowców, auta, a nawet wszystkich pasażerów.

Na uwadze należy mieć fakt, że zarówno kierowca, jak i pasażer mogą zostać poddani kontroli trzeźwości. W niektórych przypadkach zachodzi bowiem podejrzenie, że to pasażer mógł kierować samochodem. Jeżeli nie zgadzamy się z wynikiem alkomatu przenośnego, możemy zażądać dokonania ponownego pomiaru przy użyciu alkomatu stacjonarnego, wiąże się to jednak z koniecznością jazdy na komisariat.

Pamiętać należy także o tym, że policjant może stwierdzić iż nie dopuszcza naszego samochodu do dalszego uczestnictwa w ruchu drogowym (przyczyną mogą być usterki techniczne i/lub brak ważnego przeglądu) i będziemy zmuszeni do skorzystania z usługi holowania pojazdu.

Nagrywanie przebiegu interwencji

Kierowca, który został zatrzymany ma prawo do nagrania przebiegu interwencji. Musi przy tym pamiętać, że sposób nagrywania nie powinien utrudniać wykonywania czynności służbowych. Za niewłaściwe zachowanie może nas spotkać kara grzywny, dotyczy ona także sytuacji, w której zaatakujemy słownie funkcjonariusza policji.

Kontrola drogowa trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Dla wielu kierowców jest powodem stresu, zwłaszcza gdy nie są pewni, jak powinni się zachować. Pamiętajmy, że jeśli nie zgadzamy się z opinią wydaną przez policjanta i nałożoną na nas karą, to możemy jej nie przyjąć i zgłosić sprawę do sądu.

Dodaj komentarz